Bakan Bolat’tan ‘İsrail ile ticaret’ açıklaması: Marjinal unsurlar, fake hesaplar yazıyor, İsrail istihbaratı destekliyor

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Türkiye ile İsrail arasındaki ticaret iddialarına ilişkin, “Hükümetin sürekli ‘İsrail’le ticaret’ suçlamalarıyla sıkıştırılmak istenmesi, bazı marjinal siyasi unsurların ve terör örgütlerinin ‘fake’ hesaplarıyla yapılan itibarsızlaştırma çabalarıdır. Bunu İsrail istihbaratı da destekliyor” diye konuştu. Bolat, bir yandan da 7 Ekim’den 20 Mart’a kadar olan tarihte karşılıklı ticaretin yüzde 33 azaldığını söyşeyerek, “Hükümet, kamu kurumları ve devlet şirketleri olarak asla İsrail firmalarıyla ticaret yapılmıyor” dedi.

Gazeteci Metin Cihaner, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda TÜİK sitesinden alınmış ekran kaydında Türkiye ve İsrail arasında yapılan ticarette barut, patlayıcı madde, ateş alıcı madde, silah parçaları gönderildiğine yönelik verileri göstermişti. AKP İstanbul İl başkanı Osman Nuri Kabaktepe ise Cihaner’in paylaştığı görüntülerin “montaj” olduğunu iddia etmişti. Ticaret Bakanlığı, İsrail ile ticaret ve iş birliği iddialarının gerçeğini yansıtmadığını belirtti. Ticaret Bakanlığı’ndan İsrail ile silah ticareti yapıldığı iddialarına dair yapılan açıklamada, “Yurtdışı kaynaklı internet sitelerinin yapmış olduğu bu haberler manipülasyon amaçlı yapılmış olup gerçeği yansıtmamaktadır” denildi.

Bakan Ömer Bolat da Gazeteci Murat Çiçek moderatörlüğünde 24 TV’de yayınlanan Açık Görüş programında yaptığı açıklamada, Türkiye’nin İsrail ile ticaret tartışması üzerinden kirli provokasyon yapıldığını öne sürerek, “Türkiye ile İsrail arasındaki ticarete yönelik provokasyonları İsrail istihbaratı da destekliyor, bu çabalar Türkiye hükümetini köşeye sıkıştırma çabası. Hükümetin sürekli ‘İsrail’le ticaret’ suçlamalarıyla sıkıştırılmak istenmesi, bazı marjinal siyasi unsurların ve terör örgütlerinin ‘fake’ hesaplarıyla yapılan itibarsızlaştırma çabalarıdır. Bunu İsrail istihbaratı da destekliyor” diye konuştu.

“Oy kaybettirme çabası”

Milli Savunma Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı’nın İsrail ile ticarete ilişkin gerekli açıklamayı yaptığını söyleyen Bakan Bolat, “Bu iddialar yurt dışı kaynaklı devlete düşman siteler tarafından kurgulanan manipülasyonlardır. Seçime günler kala iktidara 1-2 puan oyunu düşürebilir miyiz çabaları bunlar.” sözlerini kullandı. Bakan Bolat, “Alt kategoriye baktığımızda birisi jel yakıtı biri de çakmak gazı çıktı. Silah mühimmatı denilen şey balıkçılıktaki zıpkın.” dedi.

7 Ekim’den bu yana yüzde 33 azaldı

Bakan Bolat “7 Ekim’den bu yana İsrail’in saldırısı başladıktan 20 Mart’a kadar olan tarihte karşılıklı ticaret yüzde 33 azaldı. Hükümet, kamu kurumları ve devlet şirketleri olarak asla İsrail firmalarıyla ticaret yapılmıyor. Biz Filistin devletini ve hükümetini tanıyoruz. Batı ve birçok ülke tanımıyor.” açıklamalarına yer verdi.

İmamoğlu’na 17 bakan cevabı

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun 17 bakanın Cumhur İttifakı’nın İBB Başkan adayı Murat Kurum için çalışıyor iddialarına ilişkin konuşan Bakan Bolat, “Daha 9 ay önce belediye başkanı olarak görev yerini terk edip Cumhurbaşkanı yardımcılığı için şehir şehir gezen birinin bütün bir ülkeden sorumlu olan Bakan’ların çalışmalarına yönelik böyle konuşması ‘plastik bit yüzlülüktür’ dedi.

TIKLAYIN – İmamoğlu’ndan 17 bakan çıkışı: Bunlar buraya raporlu da gelmiyorlar, Allah bilir kendilerine fazla mesai de yazdırırlar

İmamoğlu ne demişti?

 İmamoğlu, 17 bakanın İstanbul’da rakibi Murat Kurum’un seçim kampanyasına destek vermesine tepki göstererek, “Hepiniz toplandınız, geldiniz. Hepiniz gelin önemli değil. Ama adayınıza yazık, adayınıza. Bu kadar küçük düşürmeyin. Ankara’dan Kabine geldi. Ekrem İmamoğlu’na karşı çalışıyorlar. Biri Pendik biri Sancaktepe öbürü Fatih’te dolaşıyorlar. Bunlar buraya geliyorlar, raporlu da gelmiyorlar. Allah bilir kendilerine fazla mesai de yazdırırlar. Bunlar atanmış arkadaşlar… Bakan görevini yapacak; gelip burada seçim çalışması yapıyorsun. Yazıktır, günahtır. Bu millet senin seçim güvenliğini sağlıklı bir şekilde yürüteceğinden nasıl emin olacak?” demişti.

TIKLAYIN – İsrail ile silah ticareti iddialarına Ticaret Bakanlığı’ndan yanıt: Haberler manipülasyon amaçlı

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x