‘Para sayma’ soruşturmasında 2 şüphelinin ifadesine ulaşıldı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın CHP İstanbul İl Başkanlığı’nda çekildiği öne sürülen ve sosyal medyada paylaşılan para sayma görüntülerine ilişkin resen başlattığı soruşturma devam ediyor.

Soruşturma kapsamında dün adliyeye gelen ve “şüpheli” sıfatıyla ifadeleri alınan eski CHP İstanbul İl Başkan Yardımcısı Özgür Nas ve CHP İstanbul İl Başkanlığının eski basın danışmanı Can Poyraz’ın savcılık ifadelerine ulaşıldı.

Nas, ifadesinde, sosyal medyada yayımlanan görüntülerde yer alan kişilerden birinin kendisi olduğunu belirterek, “Bu görüntüler, o tarihlerde yeni alınacak olan Sarıyer ilçesi Avangart Sitesi içerisinde bulunan CHP İstanbul İl Başkanlığı binasının satın alınması sürecinde çekilen görüntülerdir” dedi.

Görüntülerin çekildiği yerin, satıcının avukatı olan ve CHP’nin yayımladığı tutanakta ismi bulunan Gökhan Taşkapan’ın ofisi olduğunu ileri süren Nas, ofisin tam adresini bilmediğini söyledi.

“AVUKATIN OFİSİNE GİTTİK”

Nas, 9 Aralık 2019’da CHP Genel Merkezi’nden arandığını ancak kimin aradığını bilmediğini öne sürerek, “CHP il binasının satın alınması sürecinde kapora ödeneceğini ve benim de il başkan yardımcısı olarak orada bulunmam gerektiğini söylediler. Aradan çok uzun zaman geçtiği için çok iyi hatırlayamamakla birlikte, dosyada ismi bulunan Can Poyraz’la birlikte avukatın ofisine gittik. Ofisin adresinin kim tarafından bana gönderildiğini hatırlamıyorum. Çünkü, satın alma sürecini genel merkezin yetkilileri yürütüyordu.” dedi.

Diğer şüpheli Can Poyraz ile ofise gittiklerinde üzerlerinde para bulunmadığını savunan Nas, “Ofise gittiğimizde, tam hatırlayamamakta birlikte Fatih Keleş de bizden önce veya sonra geldi. Görüntülerde yer alan paralar Fatih Keleş tarafından ofise getirilmişti.” diye konuştu.

Nas, görüntülerde görüldüğü üzere kendisinin masanın karşısındaki koltukta oturduğunu ve para sayma işleminin bitmesini beklediğini öne sürerek, şöyle devam etti:

“Para sayma işlemi bittikten sonra, ben il binasını satın alan CHP tarafının temsilcisi olarak, medyaya da yansıyan, 9 Aralık 2019 tarihli, ‘İstanbul, Sarıyer, Ayazağa Mahallesi, 7752 ada, 2 parselde, C blokta bulunan 14 bağımsız bölümün satışına ilişkin olarak, nakden haricen 15.510.000 TL teslim alınmıştır.’ yazılı tutanağı imzaladım. Paranın nereden temin edildiği veya binanın ne kadar meblağ ile satın alındığı konusunda herhangi bir bilgim yoktur. Ayrıca, buna ilişkin resmi bir yetkim de yoktur. Sadece, avukatın ofisinde bulunan kişiler arasında, parti içerisinde en yüksek konumda bulunduğum için tutanağı imzaladım. Sonra ofisten ayrıldım. Görüntülere yansıyan kapora tesliminden sonra parti binasının resmi olarak satın alma sürecini takip etmedim.”

“RESMİ KAYITLARA GİRİP GİRMEDİĞİNİ BİLMİYORUM”

“Nakden haricen” yazılı tutanakla teslim edilen 15 milyon 510 bin liranın resmi bir makbuz veya fatura karşılığında alınıp alınmadığı veya parti gideri olarak kaydedilip kaydedilmediğine dair soruyu cevaplayan Nas, “O tarihte Genel Merkezden bu paranın kapora olarak verileceği söylendiği için bu meblağın resmi kayıtlara girip girmediğini bilmiyorum. Ayrıca görevim itibarıyla ödenen paranın gider defterine kaydının yapılıp yapılmadığı konusunda bir bilgim ve yetkim yoktur. Tutanağı avukat Gökhan Taşkapan kendi bilgisayarında hazırlayarak çıkardı. Sadece ismimin bulunduğu yere imza attım.” beyanında bulundu.

Görüntülerde Türk parası ve avro bulunmasına rağmen tutanakta 15 milyon 510 bin lira yazılmasının sorulması üzerine Nas, bilgisinin olmadığını savundu.

“SUÇLAMAYI KABUL ETMİYORUM”

Kapora adı altında teslim edilen paranın o tarihlerde başlatılan bağış kampanyasından mı başka bir yerden mi temin edildiği konusunda bilgisinin olmadığını öne süren Nas, “Bu konuda bildiğim tek husus, paranın Fatih Keleş tarafından ofise getirildiğidir. Üzerime atılı hiçbir suçlamayı kabul etmiyorum” dedi.

Diğer şüpheli Can Poyraz ise sorgusunda, o dönemde işi gereği, il yöneticileriyle bazı yerlere gidip geldiğini ifade etti.

Görüntülerin çekildiği zaman, muhtemelen Özgür Nas’ın çağırmasıyla ofise gittiklerini belirten Poyraz, “Biz, avukatlık ofisine gittiğimizde üzerimizde para yoktu. Fatih Keleş’in ofise ne zaman geldiğini tam anımsamıyorum ancak görüntülere yansıyan paraları Keleş, bir çanta içerisinde getirdi.” iddiasında bulundu.

Poyraz, ofiste il binasının kaporasının verilmesi için bulunduklarını bildiğini ancak Keleş’in parayı nereden getirdiğini ve nasıl temin ettiğini bilmediğini savundu.

Paranın bir kısmını çantadan çıkarıp, masaya bırakan kişinin kendisi olduğunu söyleyen Poyraz, paranın meblağını ve sayılan paralarda avro görünse de kendisinin avro olup olmadığını hatırlamadığını savundu.

Can Poyraz, resmi olarak bir belgeye veya tutanağa imza atmadığını da söyledi.

NE OLMUŞTU?

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, bazı sosyal medya hesaplarında, “Fatih Keleş’in CHP İstanbul İl Başkanlığında para destelerini sayarken çekilen görüntüleri ortaya çıktı” notuyla paylaşılan görüntülere ilişkin, maddi gerçeğin ortaya konulması, suç ve suç unsuru bulunup bulunmadığının tespit edilmesi amacıyla resen soruşturma başlatmıştı.

Soruşturma kapsamında dün, eski CHP İstanbul İl Başkan Yardımcısı Özgür Nas ve CHP İstanbul İl Başkanlığının eski basın danışmanı Can Poyraz ifade vermek üzere Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na gelmişti.

Savcılığa “şüpheli” sıfatıyla ifade veren Nas ile Poyraz, daha sonrasında adliyeden ayrılmıştı.

Öte yandan CHP’li İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclis Üyesi ve İBB Spor Kulübü Başkanı Fatih Keleş de bugün savcılığa gelerek ifade verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x